Tegoroczna długa i piękna złota jesień jest już za nami. co prawda na niektórych drzewach jeszcze się trzymają złote i rdzawe liście a hortensje na miejskich rabatach w brązowiejących kwiatostanach nadal przechowują resztki swoich barw. Jednak to co było być może wróci do nas za rok a tymczasem coraz chłodniejsze dni każą myśleć o nadchodzącej zimie... Ponieważ Ostróda jest miastem, gdzie jest sporo drzew i skwerów, ostatnie tygodnie również dla mnie były okazją do podziwiania uroków jesieni, chociaż na razie dalsze spacery są poza moim zasięgiem. Nie brakowało mi tez innych zajęć, gdyż w związku ze zmianą laptopa podjęłam decyzję o uporządkowaniu moich zdjęć, jakie zrobiłam od 2004 roku, czyli od czasu, kiedy we Włoszech połknęłam fotograficznego bakcyla. Ich lwia część pochodzi z tamtego okresu, jednak po powrocie do Polski trochę podróżowałam, więc mam również foldery z tych wycieczek a także ze spacerów po malowniczych obrzeżach naszego miasta. Swego czasu tutaj pisałam o styczniowym spacerze po lesie nad Jeziorem Drwęckim, tym razem będzie to podobny spacer lecz we wspaniałych, jesiennych barwach.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym poście zrobiłam cztery lata temu, kiedy kupiłam aparat fotograficzny operujący w formacie RAW i chciałam zobaczyć jak wyglądają ujęcia wykonane za jego pomocą. Było przepiękne jesienne popołudnie, czyli świetna okazja, żeby wybrać się na łono przyrody. Na spacerze towarzyszyła mi Marta, która chciała rozejrzeć się za grzybami, podczas kiedy ja miałam zająć się fotografowaniem. Na początek zrobiłam kilka zdjęć drugiego brzegu jeziora, żeby sprawdzić jak działa zoom, który jak się okazało z odległości ponad 1000 m sprawuje się całkiem nieźle. Trasa naszego spaceru prowadziła szlakiem nieistniejącej obecnie linii kolejowej Ostróda - Morąg. Dawne torowisko z którego zdjęto szyny i podkłady, prowadzi przez podostródzkie lasy do sąsiedniego Miłomłyna. Obecnie jest ono popularną ścieżką rowerową i spacerową a także częścią Wielkiej Ostródzkiej Pętli. Za dworcem kolejowym wyszłyśmy poza granice miasta i znalazłyśmy się przy tzw. żelaznym moście, który przerzucono nad przesmykiem pomiędzy dwiema odnogami Jeziora Drwęckiego
Nieopodal mostu jest zejście do wody z którego latem korzystają wędkarze a zimą ostródzkie morsy; również Marta właśnie w tym miejscu zaczynała swoją przygodę z lodowatymi kąpielami. Tuż za przesmykiem zaczyna się las a na jego skraju leży malowniczo położona osada nosząca nazwę Czarny Róg, gdzie jeszcze do niedawna była leśniczówka. Minęłyśmy zabudowania w których obecnie działa gospodarstwo agroturystyczne i powędrowałyśmy dalej, podziwiając drzewa w jesiennej szacie o bajecznych kolorach.
Las przez który szłyśmy jest lasem mieszanym, więc można tu spotkać stare, okazałe świerki i wyniosłe sosny o ciemnozielonym igliwiu, wielkie buki, zagajniki młodych brzózek, dęby i graby o sztywnych, połyskliwych liściach. Wszystkie drzewa liściaste w rytmie właściwym dla swojego gatunku zmierzały do zakończenia wegetacji i choć niektóre z nich nadal cieszyły oczy zielonym listowiem, to inne kończyły swój cykl w szalonych barwach żółci, ciemnego złota, miedzi i różnych odcieniach brązu.
Powędrowałyśmy aż do miejsca, gdzie torowisko krzyżuje się z leśną drogą. Tu skręciłyśmy w lewo i poszłyśmy dalej wąską ścieżką do celu naszej wycieczki, którym było Jezioro Czarne, tajemniczy i niezwykły zbiornik wodny zagubiony w lesie. Tajemniczy, bo owiany złą sławą o czym mówią miejscowe legendy a niezwykły, ponieważ jest rezerwatem przyrody z powodu rzadkiej rośliny rosnącej na jego dnie. Tą rośliną jest poryblin jeziorny, jedna z najstarszych roślin na ziemi, spokrewniona z paprociami i widłakiem. W związku z postępującym zanieczyszczeniem jezior jest zagrożona wyginięciem, gdyż żyje jedynie w bardzo czystej wodzie z małą domieszką wapnia. W tej chwili jej siedliska notuje się jedynie na Syberii i w Ameryce Północnej oraz w północnych krajach Europy. W Polsce dość licznie występuje na Pomorzu Zachodnim, na Warmii i Mazurach są trzy takie miejsca i jedno w Karkonoszach. Z tego powodu Jezioro Czarne jest pod ścisłą ochroną, nie wolno po nim pływać łódkami, łowić ryb ani wchodzić do wody.
Zmierzając do jeziorka, wśród drzew zauważyłyśmy zaskakującą rzecz a mianowicie porośnięte mchem, betonowe schody, które jednak nie prowadziły do żadnego budynku. Było to dość dziwny widok, jednak ich obecność w pobliżu dawnej linii kolejowej z pewnością ma jakieś logiczne wytłumaczenie, być może była tam kiedyś jakaś rampa albo domek dróżnika? Zresztą zaskoczył nas nie tylko widok schodów, równie tajemniczo wyglądały liczne fioletowe grzyby, rosnące nieopodal. Są one znane pod ładną nazwą lakówki ametystowej i często rosną w miejscach, gdzie pogrzebano ludzkie zwłoki ( żeby nie demonizować dodam jeszcze, że również na innych szczątkach organicznych). Chociaż las nie nasuwał nam przykrych skojarzeń, miałyśmy świadomość, że wśród dawnych mieszkańców Ostródy okolica jeziora miała opinię miejsca nawiedzonego a nawet przeklętego...
Dziś nie wygląda ono szczególnie groźnie, choć nazwa Czarne zdaje się sugerować coś innego. Zapewne w jej pochodzeniu jest jakiś głębszy sens, gdyż południowy brzeg jeziora porasta zwarty, iglasty las a ponieważ jest niewielkie i ma nerkowaty kształt, toń wody o niektórych porach dnia jest bardzo ciemna a nawet czarna, co sprawia dość ponure wrażenie. Istnieją dwie legendy z nim związane, które mówią na ten temat o wiele więcej. Jedna z nich może mieć swoje źródło w dziejach miasta, lecz druga to po prostu baśń powiązana z jego historią jedynie poprzez topografię. Mówi ona o wszechmocnym czarnoksiężniku, który przybył w to miejsce wraz z córką o imieniu Eryka. Czarnoksiężnik przywołał podległe sobie demony a te wzniosły dla niego potężny zamek z czarnego diamentu. Jednak demony wciąż się buntowały, więc czarnoksiężnik dla przykładu zamienił ich przywódcę w obrzydliwego smoka, którego przykuł łańcuchem na bagnie nieopodal osady leżącej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Ostróda ( w późniejszych wiekach bagno zasypano a współcześnie na tym terenie mieści się LIDL). Mimo to demon wciąż wydawał mu się groźnym przeciwnikiem, więc kiedy do zamku przybył zakuty w zbroję dzielny rycerz na białym koniu, czarnoksiężnik zlecił mu zabicie maszkary. Rycerz chętnie podjął to wyzwanie, tym bardziej, że uwiodła go uroda pięknej Eryki, która też nie pozostała wobec niego obojętna. Dziewczyna odprowadziła swego wybranka na brzeg Jeziora Drwęckiego, gdzie miała czekać na jego szczęśliwy powrót. Rycerz zwyciężył i zabił smoka lecz w tym samym momencie diamentowy zamek rozpadł się na drobne kawałki a w miejscu, gdzie stał, otworzyła się otchłań czarnej wody. Biedna Eryka nie doczekała powrotu swego bohatera, gdyż zaklęcie umierającego demona zmieniło ją w roślinę o szorstkich listkach i drobnych fioletowych kwiatach*. Po rycerzu na białym koniu także zaginął ślad, lecz jego postać wraz ze zwyciężonym smokiem po latach znalazła się w ostródzkim herbie**.
Jak wiadomo, obecne ziemie Warmii i Mazur niegdyś zasiedlały bałtyjskie plemiona Prusów, którzy dość długo pozostali poganami. W XIII wieku w okolicy obecnej Ostródy mieszały się wpływy polskie i pruskie, spora część autochtonów była już neofitami lecz wielu trwało w swej dawnej wierze. W pierwszej połowie XIV wieku na ziemie pruskie przybył Luter z Brunszwiku, rycerz należący do zakonu krzyżackiego, który postanowił ostatecznie ucywilizować mieszkające tu plemiona i umocnić je w wierze chrześcijańskiej. W tym czasie na ziemiach pruskich Krzyżacy prowadzili intensywną akcję kolonizacyjną, budowali kościoły i zamki. Na jedną ze swych siedzib wybrali miejsce nad jeziorem w widłach utworzonych przez dwa ramiona rzeki Drwęcy. Te dwie odnogi były od siebie oddalone na tyle, że pomiędzy nimi powstała dość rozległa wyspa, gdzie nowi przybysze zbudowali swój pierwszy zamek. Wokół niego powstało podgrodzie, będące zalążkiem przyszłej miejscowości, której rycerz Luter będący w tym czasie komturem dzierzgońskim w 1329 roku nadal prawa miejskie. Podobno to jemu Ostróda zawdzięcza swą nazwę, gdyż komtur a próżniej także wielki mistrz zakonu krzyżackiego, pochodził z miejscowości Osterode am Harz (w dosłownym tłumaczeniu nazwa "osterode" oznacza wschodnie karczowisko).
Teraz ponownie przeniesiemy się nad jezioro Czarne, czasem zwane też Diabelskim, gdyż to co napisałam powyżej to fragment historii tych ziem, będący wstępem do następnej legendy. Mówi ona o okrutnym komturze z ostródzkiego zamku, wzniesionego i zarządzanego przez Krzyżaków. Otóż wieść gminna głosi, że ów nieznany z imienia komtur był wyjątkowo okrutnym człowiekiem, nie mającym cienia litości dla pokonanych Prusów. Podobno wszystkich, co do których były wątpliwości czy faktycznie są gorliwymi chrześcijanami, kazał wrzucać do lochów, gdzie umierali powolną, głodową śmiercią. Mówiono też, że to właśnie w miejscu gdzie obecnie jest leśne jezioro, stał drugi zamek, połączony z ostródzkim tajemnym przejściem i że to właśnie tam komtur trzymał swe ofiary. Trwało to do czasu, kiedy pewnej nocy nad okolicą rozpętała się straszliwa burza. Nagle wśród oślepiających błyskawic i huku piorunów ukazał się sam czart, który porwał występnego rycerza do piekielnych czeluści. Zamek będący miejscem zbrodniczych działań Krzyżaka zapadł się pod ziemię a tam gdzie niegdyś stał powstało niewielkie jezioro o czarnej wodzie, nie cieszące się dobrą sławą. Mówi się bowiem, że brzegi Jeziora Czarnego od dawna są ulubionym miejscem żmij, które strzegą tego przeklętego miejsca, więc lepiej tam się nie zapuszczać a jeśli ktoś tam trafi, to powinien bardzo uważać na te jadowite gady. To ostatnie jest stwierdzonym faktem, gdyż kilkakrotnie widziałam tam żmije na własne oczy a nawet pewnego razu przeżyłam z tego powodu straszny szok. Było to wiele lat temu, kiedy podczas spaceru z mamą i siostrą stanęłam na dużej karpie po ściętym drzewie i nagle pomiędzy jego korzeniami zobaczyłam istne żmijowe kłębowisko. Ponieważ od zawsze mam potwory lęk przed wężami w pierwszej chwili skamieniałam a w następnej zaczęłam uciekać z krzykiem, który chyba było słychać aż w Ostródzie. Oczywiście był to koniec wycieczki i podwód, dla którego moja noga nie stanęła tam przez parę dziesiątków lat.
Na szczęście koniec października jest porą, kiedy gady chowają się przed chłodem, więc spotkanie z nimi jest raczej wątpliwe. To mnie ucieszyło, bo wbrew swojej złej opinii tego dnia jeziorko wyglądało bardzo ładnie, popołudniowe słońce rozjaśniło jego toń w której odbijało się błękitne niebo, co sprawiło, że spacer jego brzegiem był prawdziwą przyjemnością. Wokół jeziora prowadzi wąska ścieżka, jednak dostępu do wody broni niemal nieprzerwany pas gęsto rosnących trzcin. Zresztą szczerze mówiąc nie ma potrzeby żeby schodzić tuż nad wodę z przyczyn o których pisałam w akapicie na temat poryblinu i zakazów z tym związanych, co jak widać większość spacerowiczów traktuje dość poważnie. My byłyśmy na północnym brzegu jeziorka, gdzie jest lekkie wzniesienie i bardzo dobry widok. Dzięki temu mogłyśmy zobaczyć wspaniałe zjawisko dwóch słońc, gdyż jedno w tamtym momencie stało dość nisko na niebie a drugie odbijało się w spokojnej wodzie niczym w ogromnym lustrze, co udało mi się uchwycić na zdjęciach zamieszczonych powyżej
Było już późne popołudnie i najwyższy czas aby pomyśleć o powrocie, gdyż czekał nas jeszcze niemal czterokilometrowy spacer do centrum miasta, gdzie stoi nasz dom. Wracałyśmy tą samą drogą, którą przyszłyśmy; znowu mogłyśmy podziwiać ten jej fragment, gdzie drzewa i krzewy splatały swe gałęzie ponad naszymi głowami, tworząc bajkowy, złocisty tunel. Było to miejsce tak piękne, że aż szkoda było je opuszczać, więc wielokrotnie oglądałyśmy się za siebie, jednak kres spaceru zbliżał się nieuchronnie. Grzybobranie Marty z uwagi na późną godzinę udało się średnio; natomiast ja zważywszy na piękne widoki miałam nadzieję, że zdjęcia z nowego aparatu wyjdą nie najgorzej, chociaż jak to się mówi o tego rodzaju próbach "pierwsze koty za płoty". Niebawem znowu minęłyśmy dawną leśniczówkę i weszłyśmy na żelazny most, skąd mogłyśmy oglądać przeciwległy brzeg jeziora z panoramą Ostródy w głębi a na pierwszym planie kaczki krzyżówki figlujące w wodzie.
Na zakończenie wyjaśnię jeszcze znaczenie gwiazdek, umieszczonych przeze mnie w akapicie poświęconym wersji legendy o czarowniku i jego córce oraz rycerzu na białym koniu. Otóż jak zapewne wszyscy się domyślili, małą roślinką w którą zaklęcie smoka zmieniło dziewczynę, był wrzos w Niemczech często nazywany właśnie Erika. W mazurskich lasach spotyka się całe łany wrzosów, bardzo bujnie rośnie on także na brzegach Jeziora Drwęckiego. Legenda mówi, że to dlatego, iż zakochana dziewczyna zmieniona w kwiat wędruje po świecie szukając swego zaginionego rycerza. Natomiast Marta słyszała inną wersję, mówiącą o tym, że Eryka wraz z ojcem zapadła się w tonie jeziora, gdzie zmieniła się w poryblin a jej spokoju strzegą żmije i inne gady.
Dwie gwiazdki odnoszą się do obecnego herbu Ostródy, który jest stosunkowo świeżej daty, ponieważ został ustanowiony dopiero w 1994 roku. Przez wiele stuleci używano starszej wersji przedstawiającej rycerza siedzącego na kroczącym koniu, trzymającego lancę i tarczę z czarnym krzyżem, co prawdopodobnie było wyobrażeniem Lutera z Brunszwiku. Takim herbem miasto pieczętowało się do roku 1811, kiedy rycerzowi dodano smoka, którego depcze koń. W 1904 roku wrócono do pierwotnej wersji; po roku 1945 z tarczy rycerza usunięto czarny krzyż a w 1974 roku zabrano mu również samą tarczę. Obecny herb przez wiele osób uważany za kontrowersyjny jako że neguje fakty historyczne, przedstawia świętego Jerzego walczącego ze smokiem, co w wyraźny sposób nawiązuje do starej legendy. Natomiast jeśli chodzi o dwa ramiona Drwęcy, dzięki którym Ostróda leżała na wyspie, to obecnie istnieje tylko jedno z nich a mianowicie północne. Ramię południowe, biegnące w okolicy dzisiejszych ulic Stapińskiego i Reymonta, zasypano podczas budowy tzw. Czerwonych Koszar w XIX stuleciu na przełomie lat 80 i 90. Prawdopodobnie jego rozlewisko tworzyło bagno, gdzie czarownik przykuł smoka.
Przepiękny spacer, zdjęcia z leśnej dróżki obsypanej żółto- rdzawymi liśćmi pod szpalerem drzew jeszcze zielonych wyglądają cudnie. Można sobie wyobrazić, że idzie się tam zanurzając w ich barwność. Chciałam napisać toń, ale to przecież nie woda. I niech mi ktoś powie, że nie lubi jesieni, jej nie można nie lubić. Każda pora roku może być piękna i każda czasami bywa uciążliwa (zbyt gorąco, zbyt zimno, zbyt wietrznie czy zbyt mokro.... a to nie pełen wachlarz owych uciążliwości). Korzystamy z ostatnich ładnych dni jesieni bo robi się coraz chłodniej.
OdpowiedzUsuńMasz rację Małgosiu, zawsze jest jakieś ale bo pogoda rzadko jest idealna, więc trzeba się uzbroić w tolerancję i cieszyć darami losu. Ta droga w tunelu drzew jest piękna o każdej porze roku, ale złota jesień ze swoimi kolorami wygląda tam po prostu magicznie a zdjęcia są tylko nieudolną namiastką rzeczywistości. U nas temperatura bardzo spadła lecz niektóre drzewa mają jeszcze sporo liści co bardzo poprawia nastrój. Przesyłam uściski!
UsuńAh... Co za post! Chyba się popłaczę z powodów osobistych... Moja mama miała na imię Erika i babcia opowiadała mi podobne legendy, niemieckie, ale byli tam też rycerze na białych koniach... Myślę, że wersji tej legendy jest wiele, ale wszystkie są piękne... Podobnie, jak zdjęcia, które prezentujesz w poście - cudna jesień. U mnie też już chłodno. A tę roślinę z jeziora - poryblin - musiałam wygooglować, bo naprawdę jej nie znałam. Dopadł mnie listopad, staram się jakoś funkcjonować, jednak lekko nie jest. Babcia opowiadała mi także o listopadowym przenikaniu się światów i chyba czuję to podświadomie i gdzie się udaję mam jakieś znaki, choćby teraz, u Ciebie, tę Erikę (zawsze robili błędy w imieniu mamy, bo pisali najczęściej Eryka, co ją smuciło).
OdpowiedzUsuńUściski i serdeczności dla Ciebie i Marty, dobrego tygodnia!
Joasiu dziękuję za tę osobistą historię, jak rozumiem są to łzy wzruszenia...Erika to piękne imię a spolszczona Eryka brzmi bardziej twardo i niezbyt miło dla ucha. Na Mazurach zazwyczaj używa się formy z y zapewne z powodów, o których nie muszę wspominać. Sądzę że Twoja babcia była wspaniałą mądrą kobietą, chętnie bym posłuchała jej legend i historii o przenikaniu się światów, bo wierzę, że takie rzeczy się zdarzają chociaż z pewnością nie wszystkim. Ja i Marta dziękujemy za życzenia i odwzajemniamy tym samym, przesyłając serdeczności!
UsuńElu, z serca dziękuję Ci za słowa wsparcia. Bardzo cenię i cieszę się z Twojej obecności na moim blogu. Pozdrawiam, życzę Ci udanego tygodnia.
Usuń🥰👍❤️
UsuńPiekne zdjecia i wycieczka jak widac udana. Moj bakcyl umarl.
OdpowiedzUsuńMasz rację był to piękny dzień. Mój bakcyl poszedł spać z powodu moich problemów zdrowotnych, ale jeśli tak będzie, że uda mi się gdzieś wyruszyć to z pewnością ożyje na nowo. Pozdrawiam serdecznie!
UsuńSuper zdjęcie jesiennej przyrody.
OdpowiedzUsuń
UsuńDzięki, mam z tym trochę problemu bo nowy laptop ma inną kartę graficzną niż poprzedni i większość zdjęć zadziwia mnie swoim wyglądem czasem na plus a czasem na minus.
Dziękuję za tę wycieczkę. Jesienny las kocham. A te schody - bardzo lubię odkrywać takie tajemnicze ślady przeszłości w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach. Działa na wyobraźnię i każe zgłębiać ;) :)
OdpowiedzUsuńDokładnie, schody w lesie to rzecz zaskakująca i dająca pole do domysłów. Złota jesień w okolicy Ostródy i Olsztyna potrafi być niewiarygodnie piękna. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli mam na ten temat kilka planów na przyszły rok.
UsuńZ zainteresowaniem przeczytałam miejscowe legendy o Ostródzie i Jeziorze Czarnym. Ja to jestem takie duże dziecię i wszelkie baśnie i opwieści słucham oczarowana i zafascynowana wyobrażeniami, archetypami, próbą wytłumaczenia zdarzeń i powstaniem niezwykłych miejsc.
OdpowiedzUsuńTak jak i Ty również boję się żmij i późną jesienią czuję się dużo bezpieczniej w lesie. A muszę Ci się przyznać, że nie góry, jezioro, czy morze, jest moim żywiołem, a las właśnie. Niemal cała Polska była kiedyś pokryta pradawną puszczą, więc pewnie każdy z nas jest po trosze "człowiekiem z lasu". Dziękuję za opowieści i wspólne wędrowanie. Serdecznie pozdrawiam 🤗
Doskonale Cię rozumiem, bo ja też z tego nie wyrosłam chociaż nie chwaląc się (w sumie nie ma czym) urodziłam się sporo wcześniej. Jednak to nie jest kwestia wieku a raczej widzenia świata, bo choć człowiek zna różne mechanizmy powstawania takich legend i opowieści to wcale im to nie odbiera uroku. Nawet sobie pomyślałam żeby wrócić do mojej ulubionej książki z dzieciństwa bazującej na mazurskich legendach pt. "Czterej synowie Raka" Tadeusza Stępowskiego. Dzisiaj rozmawiałam z Martą na jej temat, bo jest tam na końcu pewna zagadka, która była dla mnie wielką tajemnicą, kiedy byłam dzieckiem i jest nią nadal, gdyż autor nie dał żadnej sugestii co do prawidłowej odpowiedzi, zasugerował tylko, jaka nie powinna być. Akcja toczy się nieopodal Ostródy, więc w przyszłości pewnie o niej napiszę, ale oczywiście potrzebuję zdjęć, więc pewnie nie będzie to prędko. Ja też lubię las, jednak perspektywa żmij a także kleszczy, które na Maurach stały się prawdziwą plagą a w przeciwieństwie do gadów działają niemal przez cały rok, skutecznie mnie odstrasza. Nawzajem przesyłam serdeczne pozdrowienia!
UsuńZagadka bardzo mnie zainteresowała. Uwielbiam łamigłówki. Zatem będę czekać na kolejną opowieść. Dobrego weekendu! 🤗
UsuńAleż piękne zdjęcia! Uwielbiam taką złotą jesień na widok której zachwyt i uśmiech od razu pojawiają na twarzy. U nas, w naszej dawnej puszczy, też takimi spacerowałam. Dzięki za przytoczone legendy. Ładnie je wpisałaś w Wasz spacer. Dzięki nim pobudza się wyobraźnia i taka wędrówka jest jeszcze przyjemniejsza. Zdrówka życzę Ci niezmiennie i dzięki za odkrywanie Twojej małej ojczyzny:)))
OdpowiedzUsuńDziękuję Ulu a odwiedziny i komentarz, faktycznie taka złota jesień osładza myśl o nadchodzących słotach a las wtedy wygląda bajkowo. Lubię nasze mazurskie legendy bo na nich się wychowałam, jako że mieszkam tu od trzeciego roku życia. Chociaż w zanadrzu mam jeszcze wiele włoskich tematów to zapewne będę je przeplatać relacjami z polskich wycieczek i opowiastkami o najbliższej okolicy. Nawzajem życzę Ci wszelkiej pomyślności!
UsuńBardzo ładne widoki. W tamtych stronach jeszcze nie byłam :D
OdpowiedzUsuńMazury i Warmia mają wiele uroku, jest tu wiele ciekawych miejsc i piękne pejzaże. Pozdrawiam;)
UsuńJuż sam tytuł mnie zaintrygował a piękne jesienne zdjęcia urzekły. Pamiętam starą drogę do Prudnika gdzie drzewa stykały się koronami tworząc malowniczy tunel, uwielbiałem tam jeździć rowerem. podobny klimat znalazłem dzisiaj u Ciebie. Legendy ciekawe i pięknie tłumaczą rzeczywistość, która przestaje być taka realna i czasem aż nieznośna. Pozdrawiam serdecznie i czekam na pełne uroku posty z Warmii i Mazur.
OdpowiedzUsuńDopóki tamtędy jeździł pociąg dbano o to, żeby nic nie rosło bezpośrednio przy torach, ale to się skończyło dawno temu i przyroda wzięła wszystko w posiadanie teraz jest to bardzo malownicze miejsce. Cieszę się, że mogę podzielić się tymi legendami a jeszcze bardziej z tego, że one przetrwały, gdyż lwia większość ostródzian (podobnie jak moja rodzina) to ludność napływowa z Wileńszczyzny i różnych stron Polski.
OdpowiedzUsuńThese views are spectacular. Love it.
OdpowiedzUsuńwww.rsrue.blogspot.com
Yes, the Polish golden autumn is wonderful.
UsuńWitam serdecznie :) Twój opis spaceru w Ostródzie, w pełnym splendorze jesieni, jest niezwykle malowniczy i pełen detali, które ożywiają obraz tego miejsca. Przeplatające się wątki natury, legend, historii miasta i osobistych wspomnień tworzą wyjątkową atmosferę. Wzbogacony o historie związane z Jeziorami Drwęckim i Czarnym, oraz mityczne postacie czarnoksiężników i rycerzy, przenosi czytelnika w magiczny świat przeszłości, jednocześnie ukazując współczesną, spokojną codzienność tej mazurskiej okolicy. Zachwycająca jest też Twoja obserwacja przyrody – od barwnej, złotej jesieni, przez mchy porastające stare schody, po tajemnicze, fioletowe grzyby. Zaskakujące detale, takie jak widok dwóch słońc odbijających się w wodzie, podkreślają piękno natury, które udało się uchwycić aparatem.Wzmianka o legendach związanych z miejscowymi jeziorami dodaje nie tylko głębi historii, ale także sprawia, że spacer staje się pełen tajemnic. To ciekawe połączenie faktów, mitów oraz osobistych doświadczeń, które dają pełniejszy obraz Ostródy, jej dziedzictwa i otaczającej natury :) miasto znam, ale nie tak bardzo :) pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za ten piękny komentarz! Ja chociaż w Ostródzie mieszkam niemal całe życie, nadal uczę się tego miasta i okolicy, bo wiele się zmieniło podczas mojej jedenastoletniej emigracji, są też nowe książki i doniesienia na jej temat. Przez wiele lat przedwojenna historia miasta stanowiła tabu, nie wypadało o tym mówić ani pisać, czego najlepiej dowodzi przypadek Fontanny Trzech Cesarzy o której pisałam parę lat temu a także zamiana rycerza w herbie z Lutera z Brunszwiku na świętego Jerzego jednak rozumiem że to dylemat trudny do rozwiązania. Natomiast co do zdjęć mam wrażenie, że faktycznie format RAW daje dużo więcej możliwości niż JPG. Teraz zmierzam do Was bo wiedzę nowy wpis. Przesyłam serdeczności!
OdpowiedzUsuńMoże się powtarzam, ale potrafisz pięknie opowieść, którą sie pięknie czyta w zasadzie z niczego. I to nazywa sie talent. Poza tym piękne i klimatyczne ujęcia jesieni wprawiają w zachwyt. Bardzo intrygujące jest zdjęcie ze schodami. Juz mi się włączył instynkt albo pragnienia poszukiwacza ;) Bardzo lubię zdjęcia, które tworzą krajobraz z wodą. Dwa żywioły ;) Serdecznie pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za miłe słowa! Szczerze mówiąc faktycznie stworzyłam tego posta w zasadzie z niczego bo chciałam pokazać te zdjęcia. Ponieważ w poprzednim poście o letnim rejsie po jeziorze Szeląg zamieściłam legendę na jego temat postanowiłam iść tym tropem, tym bardziej, że o jeziorze Czarnym jest ich kilka ( wybrałam dwie najciekawsze). Mnie też zaintrygowały schody bo obok nich nie ma nic żadnych fundamentów ani resztek budynku. Wyglądają jakby je odrzucił jakiś wybuch ale to nie możliwe bo w tej okolicy nie było żadnych walk a jedyne zabudowania w okolicy to dawna leśniczówka, która stoi w nienaruszonym stanie. Marta zgasiła moje zapędy do rozwiązania zagadek i orzekła że być może są to jakieś schody techniczne, które kiedyś służyły kolejarzom. Co do spaceru też byłam zachwycona okolicą bo od dawna tam nie byłam i zapomniałam jak tam jest pięknie. Serdecznie pozdrawiam!
UsuńJaka piękna i urokliwa okolica. Nigdy nie byłam w tamtych stronach. A szkoda, bo widzę że jest tam co zwiedzać. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMazury są warte bliższego poznania, jest tu naprawdę pięknie a poza tym można znaleźć wiele nieskażonej natury. Również serdecznie pozdrawiam!
UsuńJesień dla mnie oficjalnie się skończyła dziś rano kiedy zobaczyłam cienką warstwę białego puchu :). Nie przekradam za zimnymi porami roku, ale zawsze zachwycam się ich urokami. Ucieszył mnie śnieg, tak jak ucieszył mnie widok kolorowych liści, które pięknie uchwyciłaś na zdjęciach.
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce, faktycznie może być przyjemne na spacery. Może jedynie te żmije trochę straszą. Bardziej boję się pająków, ale takiego niebezpiecznego kłębowiska nie chciałabym spotkać.
Jest tu też niezwykła aura tajemnicy. Bardzo podobały mi się mroczne legendy. Nawet ta o smoku, który zamienił się w Lidla :D. Znalezione schodki pewnie mają swoja zwyczajną historię, ale też można by było do nich ułożyć niezwykłe opowieści :). Pozdrawiam cieplutko :)
Dzięki! Uśmiałam się do łez z Twojego konceptu o smoku, który zmienił się w Lidla, puszczę to w obieg bo jest to świetne. Co do pająków to Marta też ich się boi panicznie w przeciwieństwie do mnie bo ja tylko gadów. Co do schodów w lesie znam kogoś, kto mieszka w pobliżu, zapytam może coś o nich wie ? Z pewnością można by pofantazjować na ich temat jednak bez umiejscawiania w terenie bo nie chciałabym tworzyć fałszywej historii miasta i okolic jeszcze niechcący ktoś by to wziął na poważnie. U nas wczoraj popadało śniegiem, ale dziś jest wiosna. Również serdecznie pozdrawiam!
Usuń